NRD Начало
Неделя, 20 Април 2025
Начало Творчески отражения Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
5821
Творчески отражения

Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин

Днес се отбелязват 110 години от неговото рождение. „Аз се отнасям с доверие към умните българи, които ценя независимо от техния политически цвят“, посочва той. Петър Увалиев вярва, че няма „две Европи“.

| 12 Януари 2025, 11:35 ч.
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Снимка © DFA

Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув.

Прокурор поиска френският актьор Жерар Депардийо да бъде признат за виновен и да

Антинио Граментиери, един от водещите китаристи на италианската алтернативна блу

Джаз примата Йълдъз Ибрахимова закри 39-ите Музикални празници „Златната Диана“ в Ямб

Премиерното заглавие на Драматичния театър в Търговище „Откога те чакам“ ще потопи зр

За втора година пътуващата изложба на българските олимпийци по науки и техните ръководители със з

Днес се отбелязват 110 години от неговото рождение.

„Аз се отнасям с доверие към умните българи, които ценя независимо от техния политически цвят“, посочва той.

Петър Увалиев вярва, че няма „две Европи“. „Ние сме успоредната Европа. Не бива да живеем с илюзията, че догонваме, защото няма кого да догонваме“, отбелязва той. 

ЕМИГРАНТ Е В АНГЛИЯ ОТ 1948 Г.

Петър Христов Увалиев е роден на 12 януари 1915 г. в София. Основно образование полу­чава в столичното италианско училище, а средно - във френския колеж „Св. Августин“ в Пловдив. През 1936 г. завършва право и държавни науки в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Активно сътрудничи на българския периодичен и литературен печат. Петър Увалиев отпечатва свои статии, есета и рецензии в „Златорог“, „Балкан“, „Слово“, „Свободен народ“ и др. В периода 1936-1947 г. той работи в Дирекцията по печата към Министерството на външните работи и в Министерството на външните работи. През 1947 г. е назначен за втори секретар на българската легация в Лондон, а от 1948 г. е емигрант в Англия.

Година след премиерата си, черната комедия „П.О.Р.Н.О. – публична организация

Фотографска изложба „Япония – където миналото среща бъдещето" на Минко Михайлов ще бъ

Групата „Гирираджа“ представя на концерт втория си албум, наречен

Артисти и учени се отправят на мисия в търсене на извънземен живот в спектакъла „Ко

Панорама с кратки анимационни филми предлага за гледане онлайн платформата за късометражно кино &

В Западна Европа Увалиев е известен под името Пиер Рув. Заминавайки на Запад през 1948 г., той получава стипендия за курсове в Института по кинематография в Париж. 

Филмът „Фотоувеличение“, по който работи с Микеланджело Антониони, получава „Златна палма“

През първите емигрантски години Увалиев работи като асистент-режисьор. През 50-те години участва в създаването на филма Innocents in Paris с актьора Клеър Блум, работи също и с Дърк Богард. Пиер Рув е режисьор на филма „Господин Топаз“ с участието на актьора Питър Селърс. Един от най-известните филми по негов сценарий през 60-те години е „Милионерката“ с участието на София Лорен. След това, през 1966 г. заедно с Микеланджело Антониони прави и Blow Up („Фотоувлечение“), който получава „Златна палма“ в Кан през 1967 г. Всички кинокритици определят този филм като емблематичен за онова десетилетие. Известно време Пиер Рув е директор на филмовата компания Bridge Films заедно с Карло Понти (съпруг на София Лорен).

Увалиев е бил и директор на Q’Theatre in Kew Henly в Англия. Той има над 25 спектакъла, като сред по-известните му постановки, на която е и сценарист е All about Othello („Всичко за Отело“).

„Пет минути с Петър Увалиев“

В България, по време на социализма, Петър Увалиев е много известен със своите „Пет минути с Петър Увалиев“ от културната емисия на Би Би Си. Борис Димовски пише рецензия за предаването, в която се казва, че това е „Брилянтна културна емисия“.

Освен това предаване той пише и пиеси за радиото. Например „Гробът в Рила“ е историята на Джеймс Баучер в три епизода. Друга известна радиопиеса, написана през 1984 г. в 15 епизода, е за Джордж Оруел.

По отношение на българската литература Увалиев посочва, че не приема положително класиците на българския роман Димитър Талев и Димитър Димов. За него любим автор е Николай Хайтов и особено произведението „Козият рог“.

Съпругата му описва живота му в книга

През 2008 г. във Великобритания излиза книгата A Life („Един живот“) написана от съпругата му Соня Рув. По време на представянето на изданието в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през януари 2009 тя заявява: „Доволна съм, че книгата излезе миналата година, защото тогава се направиха 60 години, откакто Петьо напуска България през 1948 г., а също и 10 години от смъртта му през 1998 г. Идеята за нея ми хрумна по две причини. Едната е, че вкъщи имаме запазен много голям архив от Петьо, а другата е, че животът ми с него от 1959 г., когато се запознахме, до последните му дни бе много богат и интересен“. Книгата „Един живот“ на София Рув е представена и на среща с преподаватели и студенти от специализираното Висше училище по библиотекознание и информационни технологии в Европейската библиотека „Петър Увалиев“. Фондация „Семейство Увалиеви“ отпуска годишно по две стипендии за студенти от Висшето училище за бъдеща научна работа върху изследването на творчеството и личността на именития българин.

Свързва го лично приятелство с Чарли Чаплин и София Лорен

Петър Увалиев изнася лекции по философия и история на изкуството в Лондонския университет, гостува на университети в САЩ, Италия, Франция и Мексико. Той е сценарист, режисьор и художествен ръководител на театрални постановки във Великобритания, САЩ, Италия, Франция и Германия. Увалиев публикува в чуждестранни периодични издания литературна критика на английски, испански, италиански и френски език. Превежда на италиански и френски език творби на Пенчо Славейков, Теодор Траянов, Елисавета Багряна, Николай Марангозов и др. Той е автор на книгите „Търнър: структурен разрез" (1982 г., на английски, френски и испански език), „Филмът като технологическа съдействителност" (1985 г., на английски език), „От оптема до зрително изречение: опит за граматика на видимото" (1986 г., на английски и френски език), „Европа, намерена и пак загубена" (1988 г., на английски език), „Багряна и целомъдрените“, „Митоанализ на „Козирог“ и „Българският облик на Шекспир“ (1992 г., на английски език). Петър Увалиев оставя следа в театралната и кинорежисурата. 

Свързва го лично приятелство с велики имена в киното като Чарли Чаплин, Карло Понти, София Лорен, както и със знаменития френски писател Жорж Сименон. 

Признание

Петър Увалиев се завръща в България за пръв път след емиграцията през 1992 г. Той е удостоен със званието „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1992).  Носител е на орден „Мадарски конник“ първа степен (25 март 1994 г.), на почетен медал „Иван Вазов“ на Агенцията за българите в чужбина (1995 г.). През 1999 г. Петър Увалиев е отличен посмъртно с наградата „Оборище“ за интелектуална дейност. 

Петър Увалиев умира на 11 декември 1998 г в Лондон. Част от праха на българския интелектуалец по негова воля остава в България. 

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Кьолнската катедрала ще заблести в нова, енергийно ефективна светлина от неделя вечерта, тъй като повече от 700 LED лампи ще заменят халогенните, които досега осветяваха архитектур ...
Спектакълът „Пиано на Луната“ отбелязва пет години от премиерата си
Спектакълът „Пиано на Луната“ по мотиви от Валери Петров отбелязва пет години от премиерата си. Юбилейното 46-о представление е на 23 април, съобщават от театър &bdquo ...
„Великден“ е първата пиеса от триптих на младия драматург Румен Троев
„Великден“ е първата пиеса от триптих на младия драматург Румен Троев. Второто премиерно представление е на 23 април в кино-театър „Освобождение”, съобщават ...
Проф. Александър Грозев: Варна може да остане без „Любовта е лудост“
Александър Грозев. „Когато основах този фестивал през 1993 г., Варна беше първият град в България, който стана столица на световното кино. Днес Варна ще бъде първият българск ...
Мюзикълът „Великият Гетсби“ пренася блясъка на 20-те години на миналия век в лондонския Уест Енд
В лондонския Уест Енд се състоя премиерата на мюзикъла „Великият Гетсби“, съобщи Ройтерс. Музикално превъплъщение на класическия роман на писателя Ф. Скот Фицджералд о ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми
Рок групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми с продукцията си God Shaped Hole, съобщи на сайта си официалната компания, която следи продажбите и съставя чар ...
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Мемориала на миньорския труд в Перник, съобщиха от пресцентъра на Община Перник. Експозицията е дело на Държавния кул ...
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Кьолнската катедрала ще заблести в нова, енергийно ефективна светлина от неделя вечерта, тъй като повече от 700 LED лампи ще заменят халогенните, които досега осветяваха архитектур ...
Новият филм "Междузвездни войни" с Райън Гослинг ще излезе през 2027 г.
Актьорът Райън Гослинг ще участва в нов филм от поредицата "Междузвездни войни", който ще излезе в киносалоните през май 2027 г., съобщиха Ройтерс и ДПА, позовавайки се на "Лукасфи ...
Спектакълът „Пиано на Луната“ отбелязва пет години от премиерата си
Спектакълът „Пиано на Луната“ по мотиви от Валери Петров отбелязва пет години от премиерата си. Юбилейното 46-о представление е на 23 април, съобщават от театър &bdquo ...
Тикер в 00:00 ч.
Рок групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми с продукция ...
Начало Творчески отражения
5821
Творчески отражения

Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин

Днес се отбелязват 110 години от неговото рождение. „Аз се отнасям с доверие към умните българи, които ценя независимо от техния политически цвят“, посочва той. Петър Увалиев вярва, че няма „две Европи“.

| 12 Януари 2025, 11:35 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Петър Увалиев: Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин
Снимка © DFA

Откак живея в чужбина, аз все се уча да бъда българин. Това казва писателят, публицист, сценарист и режисьор Петър Увалиев (1915-1998), известен в Западна Европа под името Пиер Рув.

Днес се отбелязват 110 години от неговото рождение.

„Аз се отнасям с доверие към умните българи, които ценя независимо от техния политически цвят“, посочва той.

Петър Увалиев вярва, че няма „две Европи“. „Ние сме успоредната Европа. Не бива да живеем с илюзията, че догонваме, защото няма кого да догонваме“, отбелязва той. 

ЕМИГРАНТ Е В АНГЛИЯ ОТ 1948 Г.

Петър Христов Увалиев е роден на 12 януари 1915 г. в София. Основно образование полу­чава в столичното италианско училище, а средно - във френския колеж „Св. Августин“ в Пловдив. През 1936 г. завършва право и държавни науки в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Активно сътрудничи на българския периодичен и литературен печат. Петър Увалиев отпечатва свои статии, есета и рецензии в „Златорог“, „Балкан“, „Слово“, „Свободен народ“ и др. В периода 1936-1947 г. той работи в Дирекцията по печата към Министерството на външните работи и в Министерството на външните работи. През 1947 г. е назначен за втори секретар на българската легация в Лондон, а от 1948 г. е емигрант в Англия.

В Западна Европа Увалиев е известен под името Пиер Рув. Заминавайки на Запад през 1948 г., той получава стипендия за курсове в Института по кинематография в Париж. 

Филмът „Фотоувеличение“, по който работи с Микеланджело Антониони, получава „Златна палма“

През първите емигрантски години Увалиев работи като асистент-режисьор. През 50-те години участва в създаването на филма Innocents in Paris с актьора Клеър Блум, работи също и с Дърк Богард. Пиер Рув е режисьор на филма „Господин Топаз“ с участието на актьора Питър Селърс. Един от най-известните филми по негов сценарий през 60-те години е „Милионерката“ с участието на София Лорен. След това, през 1966 г. заедно с Микеланджело Антониони прави и Blow Up („Фотоувлечение“), който получава „Златна палма“ в Кан през 1967 г. Всички кинокритици определят този филм като емблематичен за онова десетилетие. Известно време Пиер Рув е директор на филмовата компания Bridge Films заедно с Карло Понти (съпруг на София Лорен).

Увалиев е бил и директор на Q’Theatre in Kew Henly в Англия. Той има над 25 спектакъла, като сред по-известните му постановки, на която е и сценарист е All about Othello („Всичко за Отело“).

„Пет минути с Петър Увалиев“

В България, по време на социализма, Петър Увалиев е много известен със своите „Пет минути с Петър Увалиев“ от културната емисия на Би Би Си. Борис Димовски пише рецензия за предаването, в която се казва, че това е „Брилянтна културна емисия“.

Освен това предаване той пише и пиеси за радиото. Например „Гробът в Рила“ е историята на Джеймс Баучер в три епизода. Друга известна радиопиеса, написана през 1984 г. в 15 епизода, е за Джордж Оруел.

По отношение на българската литература Увалиев посочва, че не приема положително класиците на българския роман Димитър Талев и Димитър Димов. За него любим автор е Николай Хайтов и особено произведението „Козият рог“.

Съпругата му описва живота му в книга

През 2008 г. във Великобритания излиза книгата A Life („Един живот“) написана от съпругата му Соня Рув. По време на представянето на изданието в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през януари 2009 тя заявява: „Доволна съм, че книгата излезе миналата година, защото тогава се направиха 60 години, откакто Петьо напуска България през 1948 г., а също и 10 години от смъртта му през 1998 г. Идеята за нея ми хрумна по две причини. Едната е, че вкъщи имаме запазен много голям архив от Петьо, а другата е, че животът ми с него от 1959 г., когато се запознахме, до последните му дни бе много богат и интересен“. Книгата „Един живот“ на София Рув е представена и на среща с преподаватели и студенти от специализираното Висше училище по библиотекознание и информационни технологии в Европейската библиотека „Петър Увалиев“. Фондация „Семейство Увалиеви“ отпуска годишно по две стипендии за студенти от Висшето училище за бъдеща научна работа върху изследването на творчеството и личността на именития българин.

Свързва го лично приятелство с Чарли Чаплин и София Лорен

Петър Увалиев изнася лекции по философия и история на изкуството в Лондонския университет, гостува на университети в САЩ, Италия, Франция и Мексико. Той е сценарист, режисьор и художествен ръководител на театрални постановки във Великобритания, САЩ, Италия, Франция и Германия. Увалиев публикува в чуждестранни периодични издания литературна критика на английски, испански, италиански и френски език. Превежда на италиански и френски език творби на Пенчо Славейков, Теодор Траянов, Елисавета Багряна, Николай Марангозов и др. Той е автор на книгите „Търнър: структурен разрез" (1982 г., на английски, френски и испански език), „Филмът като технологическа съдействителност" (1985 г., на английски език), „От оптема до зрително изречение: опит за граматика на видимото" (1986 г., на английски и френски език), „Европа, намерена и пак загубена" (1988 г., на английски език), „Багряна и целомъдрените“, „Митоанализ на „Козирог“ и „Българският облик на Шекспир“ (1992 г., на английски език). Петър Увалиев оставя следа в театралната и кинорежисурата. 

Свързва го лично приятелство с велики имена в киното като Чарли Чаплин, Карло Понти, София Лорен, както и със знаменития френски писател Жорж Сименон. 

Признание

Петър Увалиев се завръща в България за пръв път след емиграцията през 1992 г. Той е удостоен със званието „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1992).  Носител е на орден „Мадарски конник“ първа степен (25 март 1994 г.), на почетен медал „Иван Вазов“ на Агенцията за българите в чужбина (1995 г.). През 1999 г. Петър Увалиев е отличен посмъртно с наградата „Оборище“ за интелектуална дейност. 

Петър Увалиев умира на 11 декември 1998 г в Лондон. Част от праха на българския интелектуалец по негова воля остава в България. 

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Спектакълът „Пиано на Луната“ отбелязва пет години от премиерата си
„Великден“ е първата пиеса от триптих на младия драматург Румен Троев
Проф. Александър Грозев: Варна може да остане без „Любовта е лудост“
Мюзикълът „Великият Гетсби“ пренася блясъка на 20-те години на миналия век в лондонския Уест Енд
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Групата Those Damn Crows оглавява британската класация за албуми
Авансцена
Постерна изложба, представяща чудотворни икони, е подредена в Перник
Творчески отражения
Кьолнската катедрала става по-екологична с ново осветление
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.